STB (Set Top Box): Digitální satelitní příjmač
DVB (Digital Video Broadcasting): DVB charakterizuje přenosovou cestu (S-satelitní, T-terestriální, C-kabelová), tedy (DVB-S, DVB-T, DVB-C).
PAL (Phase Alternate Line): Barevný systém používaný v Evropě.
S-VIDEO: Speciální Video výstup bez Audia, který poskytuje vynikající obrazovou kvalitu.
MPEG (Moving Pictures Experts Group): Název pracovní skupiny, která od roku 1988 pracuje na standardu pro přenos videa, audia a dat.
MPEG-2 (Moving Picture Experts Group Layer 2): Digitální formát,jehož datoví tok,může dosáhnout až 100 Mbit/s.
HDTV (High Definition Television): Budoucí systém televize,který počítá s více jak dvojtým počtem obrazových řádků,než u dnešních klasických TV.
FTA (Free To Air): Označení pro nekódované vysílání.
OSD (On Screen Display): Obrazové menu.Komunikace mezi satelitním příjmačem a uživatelem (takzvané obrazové info). Standardně jsou příjmače vybavené minimálně angličtinou a němčinou.
EPG (Electronic Program Guide): Elektronický programový průvodce. EPG je funkce přijímače, prostřednictvím které jsou uživateli poskytnuty informace o vysílaných programech. Většina TV stanic nabízí prostřednictvím EPG televizní program své stanice na několik dní dopředu. Uživatel si může vybraný program označit a přijímač mu ho těsně před jeho vysíláním připomene, nebo na něj přímo přepne (v závislosti od nastavení této funkce).
FEC (Forward Error Correction): Korekce chyb při přenosu digitálního signálu.Do přenášeného signálu jsou přidané informaci o nadbytečnosti informačního signálu.Úlohou je rozpoznat chyby, které vzniknou při přenosu. V praxi se setkáváme s hodnotami 1/2, 2/3, 3/4, 5/6 a 7/8.
DiSEqC (Digital Satellite Equipment Control): Používá se buď k ovládaní multiswitchu (přepínaní vícero LNB), nebo k řízení motorického DiSeqC natáčení paraboly.
HDD (Hard Disk Drive): (hardisk) Satelitní přijmač, který je vybaven hradiskem.Na sat. příjmači je možné zaznamenávat vysílaný program.Po sléze si zaznamenané vysílání přehrát.
SR (Symbol Rate): (Symbolová rychlost) Je počet symbolů,které přejdou systémem (multiplexem).Pro označení Symbolu se také používá , ,Baut´´.(počet symbolů/s.).Nejběžněji používaná SR 22 000 a 27 500.
QPSK (Quadrature Phase Shift Keying): Způsob digitální modulace.
ID (Identification): Identifikační řetězec označující providera, transpordér, kanál , službu.
A-PID (Audio Packed IDentification): Jednotlivé audio nosné TV programů nebo rádio stanic v digitálních paketech musí být vzájemně identifikované. Tuto identifikaci zabezpečuje čtyřmístné číslo, v hexa-decimální soustavě to jsou teoreticky možné kombinace 0000 - FFFF. Je to důležité hlavně proto, aby se programy v různých SCPC paketech vysílajících z jednoho transpondéru vzájemně nepřekrývali, resp. nerušili.
V-PID (Video Packed IDentification): Jednotlivé TV stanice přenášené v jednom digitálním paketu musí být vzájemně identifikované. Obdoba vlastnosti pro Audio PID.
RS-232: Sériové rozhraní pro připojení k počítači za účelem nahrání nového software nebo úpravy settingu.
EMU: Emulátor kódovacího systému a přístupu. Po aktivaci teto funkce je možné sledovat kódované programy které EMU dokáže dekódovat.
USB: Univerzální sériové rozhraní pro připojení k počítači za stejným účelem jak RS-232 jen na vyšší rychlosti. Navíc přes toto rozhraní je možné při některých modelech přijímačů přenášet i data z HDD/přijímače do počítače.
USALS: Tento údaj v digitálním přijmači znamená, že v spolupráci s DiSEqC motorem reagujícím na povel Goto X stačí v přijmači zadat je zeměpisnou polohu města příjmu. To značně zjednodušuje instalaci a nastavení natáčecího zařízení.
Tento příspěvek byl upraven od Michal: 22 December 2010 - 11:39